„ნიუ ჰოსპიტალსის“ და „საქართველოს ოფთალმოლოგიის განვითარების გაერთიანების“ ორგანიზებით საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა
2 დეკემბერს, „ნიუ ჰოსპიტალსის“ და „საქართველოს ოფთალმოლოგიის განვითარების გაერთიანების“ ძალისხმევით მე-3 სამეცნიერო-პრაქტიკული საერთაშორისო კონფერენცია ჩატარდა და არაერთ აქტუალურ მოხსენებას უმასპინძლა.
კონფერენციის ფარგლებში ქართველმა და უცხოელმა ოფთალმოლოგებმა ისაუბრეს დარგში არსებულ გამოწვევებსა და მკურნალობის თანამედროვე მიდგომებზე. ღონისძიება გახსნეს „ოფთალმოლოგიის ეროვნული ცენტრის“ ოფთალმოლოგმა, პროფესორმა ივა ბერაძემ და „ოფთალმოლოგიის ეროვნული ცენტრის“ ოფთალმოლოგმა, „საქართველოს ოფთალმოლოგიის განვითარების გაერთიანების“ პრეზიდენტმა, პროფესორმა ოლეგ გოლოვაჩოვმა.
მოხსენებებით წარდგნენ ქართველი და უცხოეთიდან მოწვეული წამყვანი სპეციალისტები.
- თ. ქარდავა, მედიცინის დოქტორი, ორბიტალური ჰემანგიომის კონსერვატიული მკურნალობა ბავშვთა ადრეულ ასაკში
- ე. ბრეგვაძე, პ. შოთაძის აკადემიის ასოც. პროფ, ტრანსკანალიკულური დიოდ ლაზერით და ენდოსკოპით ენდონაზალური დაკრიოცისტორინოსტიმიის შედეგები საქართველოში
- ბ. დრნოვსეკი, პროფესორი, თანამედროვე გამოწვევები და სამომავლო პერსპექტივები ოკულიოპლასტიკაში
- მ. ნაიქი, მედიცინის დოქტორი, თიროიდული თვალის ქირურგიული მკურნლობა
- რ. ალენი, მედიცინის დოქტორი, ზედა და ქვედა ქუთუთოს რეკონსტრუქციული ქირურგია
- ო. გოლოვაჩოვი, პროფესორი, მ. გოლოვაჩოვა, მედიცინის დოქტორი, გართულებები გლაუკომის ქირურგიაში
- ი. ჭაფანძე, მ. მაკრახიძე, თვალის კაკლის ტრავმული დაზიანება, პირველადი ქირურგიული დამუშავება, კლინიკური შემთხვევების განხილვა
- ი. აბულაძე, ქ. მემანიშვილი, გ. ბუხრაშვილი, საქართველოს დღენაკლთა რეტინოპათიის 15 წლიანი საქმიანობის შეჯამება
- გ. ქამუშაძე, წინა სეგმენტის არაინფექციური, ანთებითი რეაქცია, TASS
- კ. ბარტონი, პროფესორი, სადრენაჟო მოწყობილობების ქირურგიის ევოლუცია
- მ. ჰაულინა, პროფესორი, ოპტიკური ნეიროპათიის დიაგნოსტიკური მიდგომები
- გ. პეტრიაშვილი, მედიცინის დოქტორი, ნატალია მაღლაკელიძე, მედიცინის დოქტორი, მზია გოსიაშვილი, არაკომპენსირებული გლაუკომის მკურნალობის მიდგომები
- შ. თადუმაძე, მხედველობის ნერვის ღრმულთან ასოცირებული მკულოპათიის მკურნალობა ადამიანის ამნიონის მემბრანის გამოყენებით
- მ. სპეჩკაუსკასი, მედიცინის დოქტორი, ღირს თუ არა ტერსონის სინდრომის დროს პარს პლანა ვიტრექტომიის გამოყენება
- ხ. ალიო სანზ, მედიცინის დოქტორი, რქოვანას რეგენერაცია დისტროფიული დაზიანების დროს
- ო. გოლოვაჩოვი, პროფესორი, მ. გოლოვაჩოვა, მედიცინის დოქტორი, კვებითი ინტოქსიკაციის შედეგად განვითარებული მწვავე, ბილატერალური დახურულკუთხიანი გლაუკომის შეტევა, კლინიკური შემთხვევის განხილვა
მე-3 სამეცნიერო-პრაქტიკული საერთაშორისო კონფერენცია საქართველოში მიკროქირურგიის მეთოდების ფუძემდებლის, პროფესორ ჯიმშერ ანთელავას დაბადებიდან 95 წლისთავს მიეძღვნა. „საქართველოს ოფთალმოლოგიის განვითარების გაერთიანების“ მიერ გამართული კონფერენცია ტრადიციულად საინტერესო სამეცნიერო შეკრებებით გამოირჩევა, აერთიანებს წამყვანი ოფთალმოლოგების მოხსენებებს და წარმოადგენს ცოდნის გაზიარების უნიკალურ პლატფორმას.

3-я Международная научно-практическая конференция была посвящена 95-летию со дня рождения профессора Джимшера Антелава, основоположника методов микрохирургии в Грузии. Конференция, проводимая Грузинской ассоциацией развития офтальмологии, традиционно выделается интересными научными встречами, включает доклады ведущих офтальмологов и является уникальной площадкой для обмена знаниями.
Состоялась международная конференция, организованная Нью Госпиталс и Грузинской ассоциацией развития офтальмологии (ГАРО)
2 декабря благодаря усилиям и вкладу Нью Госпиталс и Грузинской ассоциации развития офтальмологии состоялась 3-я международная научно-практическая конференция, на которой был представлен ряд актуальных докладов.
В рамках конференции грузинские и зарубежные офтальмологи рассказали о вызовах, существующих в этой области, и современных подходах к лечению. Мероприятие открыли профессор Ива Берадзе, офтальмолог Национального центра офтальмологии и профессор Олег Головачев, офтальмолог Национального центра офтальмологии, президент Грузинской ассоциации развития офтальмологии.
Свои доклады представили ведущие специалисты из Грузии и из-за рубежа.
- Т. Кардава, доктор медицины. Консервативное лечение орбитальной гемангиомы у детей раннего возраста
- Б. Дроновсек, профессор. Современные вызовы и будущие перспективы в окулопластике
- М. Найк, доктор медицины. Хирургическое лечение тироидного глаза
- Р. Аллен, доктор медицины. Реконструктивная хирургия верхнего и нижнего века.
- О. Головачев, профессор, М. Головачева, доктор медицины. Осложнения в хирургии глаукомы
- И. Чапандзе, М. Макрахидзе. Травматическое повреждение глазного яблока, первичная хирургическая обработка, рассмотрение клинических случаев
- И. Абуладзе, К. Меманишвили, Г. Бухрашвили. Итоги 15-летней работы по ретинопатии недоношенных в Грузии.
- Г. Камушадзе. Токсический синдром переднего сегмента глаза, TASS
- К. Бартон, профессор. Эволюция хирургии с использованием дренажных устройств
- М. Хаулина, профессор. Диагностические подходы к оптической нейропатии
- Г. Петриашвили, доктор медицинских наук, Н. Маглакелидзе, доктор медицинских наук, М. Госиашвили. Методы лечения некомпенсированной глаукомы
- Ш. Тадумадзе. Лечение ассоциированной с ямкой диска зрительного нерва макулопатии с использованием амниотической мембраны человека
- М. Спечкаускас. Стоит ли использовать первичную витрэктомию при лечении синдрома Терсона?
- Х. Алио, доктор медицины. Регенерация роговицы при дистрофичных повреждениях
- О. Головачев, профессор, М. Головачева, доктор медицины. Приступ острой двусторонней закрытоугольной глаукомы в результате пищевой интоксикации. Рассмотрение клинического случая